top of page

Razvoj inovativnih zavezništev za upravljanje, inovacije in sodelovanje v evropskem biogospodarstvu

Obdobje trajanja: od 1. 4. 2025 - 30. 9. 2027

 

Naziv projekta: Developing INnovative Alliances for Management, Innovation, and Collaboration in European BioEconomy

 

Akronim projekta: DINAMIC DANUBE

 

Koordinator projekta: RIT Croatia

 

Vrsta projekta/programa: Interreg Danube Region Programme

 

Vrednost celotnega projekta: 2.396.949,99 EUR

Vrednost projekta za Rudolfovo: 245.000,00 EUR

 

Vodja projekta na Rudolfovem: prof. dr. Borut Rončević (borut.roncevic@rudolfovo.eu)

 

Kratek opis projekta:

Projekt DINAMIC DANUBE predstavlja strateško partnerstvo 17 organizacij, ki združujejo akademsko strokovno znanje in podporne poslovne zmogljivosti za skupno reševanje kompleksnih socio-ekonomskih izzivov podeželskih območij v Podonavski regiji. Glavni cilj je ublažitev trenda depopulacije, ki ogroža gospodarsko hrbtenico regije – majhne družinske kmetije, ki so osrednja ciljna skupina tega projekta. To bo doseženo s krepitvijo njihovih zmogljivosti skozi vseživljenjsko učenje, mentorstvo in uvajanje tehnologij.

Sodobni izzivi majhnih družinskih kmetij, zlasti v jugovzhodnem delu Podonavja, zahtevajo usmerjene ukrepe za povečanje njihove trajnosti, konkurenčnosti in odpornosti. Ključne ovire, kot so odseljevanje kvalificirane delovne sile, staranje prebivalstva, pomanjkanje sodobnih tehnologij in šibki podporni poslovni ekosistemi, projekt DINAMIC DANUBE naslavlja s celostnim pristopom, ki združuje izobraževanje, tehnološko integracijo in krepitev zmogljivosti, s posebnim poudarkom na opolnomočenju žensk v kmetijstvu. Ta metodologija ne le krepi lokalna gospodarstva, temveč prispeva tudi k celostnemu trajnostnemu razvoju regije.

Projekt bo neposredno vključil 500 malih družinskih kmetij iz Podonavske regije, jim omogočil vseživljenjsko učenje, programe vrstniškega mentorstva ter uvedbo inovativnih tehnologij v manj razvitih in marginaliziranih območjih. Poleg tega bo vzpostavljena močna podonavska mreža v sektorjih biogospodarstva in preciznega kmetijstva, ki bo združevala ključne deležnike. Ti bodo skrbeli za širjenje rezultatov projekta drugim podpornih institucijam, s čimer bo projekt dosegel širšo bazo družinskih kmetij v programskem območju.

Ugotovitve projekta bodo predlagane kot politična priporočila nacionalnim institucijam, ki bodo tako lahko spremljale oprijemljive rezultate izvedenih rešitev. Konzorcij načrtuje nadaljevanje prizadevanj z nadaljnjim razvojem skupnih študij in akcijskih načrtov, s čimer bo omogočen razvoj prihodnjih pobud v naslednjih štirih letih.


Ključni specifični cilji projekta vključujejo:

  • SO1: Krepitev zmogljivosti in nadgradnja znanj – razvoj novih učnih načrtov in terenskih usposabljanj za dvig znanja družinskih kmetov. To bo dolgoročno podprlo njihovo proizvodnjo in distribucijo ter prispevalo k programskim rezultatom, kot so čezmejno sodelovanje organizacij, oblikovanje skupnih strategij in akcijskih načrtov ter spodbujanje enakosti spolov in socialne vključenosti.

  • SO2: Spodbujanje inovacij in partnerstev – projekt bo malim družinskim kmetijam predstavil cenovno dostopne in enostavne digitalne tehnologije, s čimer bo v jugovzhodnih evropskih državah omogočen prehod v novo dobo kmetovanja, večja produktivnost in podpora biotski raznovrstnosti ter biogospodarstvu. Prenos znanja iz razvitih sosednjih držav, kot sta Avstrija in Nemčija, bo prispeval k razvoju ustreznih učnih načrtov in prenosu izkušenj preciznega kmetijstva. To bo odprlo možnosti za reševanje strukturnih težav, kot so migracije, spodbujanje kmetijskega gospodarstva in ohranjanje raznolikosti.

  • SO3: Izboljšanje sodelovanja in mreženja deležnikov – aktivnosti, kot so študijski obiski, primerjalni dogodki in politični dialogi, bodo prispevale k spremembam v obstoječih politikah ter izboljšanju izobraževalnih okvirov držav. Projekt bo spodbujal čezmejno sodelovanje organizacij ter aktivno zagovarjal reforme politik za izboljšanje obstoječih regulativnih okvirov.


Projekt DINAMIC DANUBE bo zagotovil tri ključne rezultate:

  1. Sprejete skupne strategije in akcijske načrte.

  2. Organizacije z izboljšanimi institucionalnimi zmogljivostmi zaradi sodelovanja v čezmejnih dejavnostih.

  3. Uvedene rešitve, ki bodo pripomogle k trajnostnemu razvoju kmetijstva v Podonavju

 


bottom of page