KTO3: Konzorcij za prenos znanja in tehnologij
Projekt podpore aktivnosti pisarn za prenos znanja (KTO3)
Obdobje trajanja: od 12. 4. 2024 do 28. 2. 2029
Naziv projekta: Konzorcij za prenos znanja in tehnologij
Akronim projekta: KTO3
Koordinator projekta: Institut »Jožef Stefan«
Konzorcijski partnerji (po abecedi):
Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu
Geološki zavod Slovenije,
Inštitut za kovinske materiale in tehnologije,
Kemijski inštitut Slovenije,
Kmetijski inštitut Slovenije,
Nacionalni inštitut za biologijo,
Rudolfovo – znanstveno in tehnološko središče Novo mesto,
Zavod za gradbeništvo Slovenije,
Znanstveno-raziskovalno središče Koper
Vrednost projekta: 2.150.000,00 EUR
Višina odobrenih sredstev za operacijo je 2.150.000,00 EUR, od tega znaša: prispevek Evropske unije 1.276.025,00 EUR, pripadajoča slovenska udeležba 873.975,00 EUR.
Vodja projekta na {Rudolfovem: doc. dr. Ana Hafner (ana.hafner@rudolfovo.eu)
Posebne funkcije na projektu: Vodja PMT4.1: zaščita intelektualne lastnine
Kratek opis projekta:
Cilj projekta je prek vzpostavitve in delovanja konzorcija desetih pisarn za prenos znanja in tehnologij (KTO) javnih raziskovalnih organizacij (JRO) in v sodelovanju s konzorcijem KTO slovenskih univerz spodbuditi in pospešiti sodelovanje na področju zaščite in trženja intelektualne lastnine JRO. S tem bomo okrepili strateško patentiranje, komercializacijo in gospodarsko izkoriščanje izumov JRO, razvili mehanizme za valorizacijo znanja in ozaveščali ključne partnerje v raziskovalnem in inovacijskem ekosistemu o pomenu intelektualne lastnine ter učinkovitem upravljanju z njo.
Projekt si prizadeva tudi za krepitev sodelovanja med JRO-ji z namenom oblikovanja celovite ponudbe znanja in tehnologij za gospodarske družbe. To bomo dosegli z organizacijo skupnih multidisciplinarnih projektnih timov ter timov načrtovanih odcepljenih podjetij pri JRO-jih, kadar je to zaradi specifičnih zahtev industrije in tržnih priložnosti smiselno. Dodatni cilj projekta je poenotenje pristopov k urejanju pogodbenih razmerij, ki nastajajo v postopkih valorizacije znanja. To vključuje pripravo skupnih vzorcev pogodb, izhodišč za pogajanja, vrednotenja, pravilnikov in drugih dokumentov, ki urejajo postopke na JRO ter sodelovanje z gospodarskimi subjekti.
Faze projekta in opis njihove realizacije:
Projekt nima faz, ima pa zastavljene ključne kazalnike uspešnosti, ki jih morajo KTO uresničiti tekom projekta. To so npr. število patentov, število obvestil o službenih izumih, število sodelovanj s podjetji, število izobraževanj, število mentorstev …
Projekt financira:
Projekt Konzorcij za prenos znanja in tehnologij – KTO3 sofinancirata Republika Slovenija, MVZI, in Evropska unija v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Vsebinska oznaka: ESS – Evropski strukturni in investicijski skladi 2021–2027
Projekt je namenjen vzpostavitvi delovanja novih pisarn za prenos znanja (KTO) in nadgradnji obstoječih KTO na slovenskih javnih raziskovalnih organizacijah (JRO), krepitvi povezav in sodelovanju KTO z deležniki v inovacijskem ekosistemu ter pridobivanju znanj in spretnosti zaposlenih v KTO.