top of page

18 evropskih podprojektov prejelo podporo FFplus za razvoj generativne umetne inteligence


Uspešen prvi razpis FFplus za inovativne študije: izbranih 18 podprojektov

O razpisu

Prvi razpis FFplus za inovativne študije (tip 2) je bil namenjen malim in srednjim podjetjem ter start-upom, ki delujejo na področju generativne umetne inteligence in visoko zmogljivega računalništva (HPC) za velike do ekstremne računalniške zmogljivosti. Strateški cilj razpisa je bil spodbuditi tehnološki razvoj evropskih MSP na področju generativne umetne inteligence.

Izbrana podjetja bodo prejela podporo za krepitev svojega inovacijskega potenciala z uporabo novih generativnih modelov umetne inteligence, kot so veliki jezikovni modeli (LLM). Podpora temelji na njihovem obstoječem strokovnem znanju, področju uporabe, poslovnem modelu in potencialu za širitev.

Skupni okvirni proračun za vse podprojekte, izbrane v okviru tega razpisa, znaša 4 milijone evrov.


Rezultati razpisa

Projekt FFplus z veseljem objavlja rezultate prvega odprtega razpisa za študije inovacij – Odprti razpis 1, tip 2. Razpis je potekal od 21. junija do 4. septembra 2024. V tem obdobju je prispelo 62 predlogov, vsi upravičeni pa so bili ocenjeni v dvofaznem postopku z usklajevanjem rezultatov. V ocenjevanju je sodelovalo 24 strokovnjakov, pri čemer je vsak predlog ocenilo po dva neodvisna recenzenta. Končna ocena je bila določena s pomočjo moderatorja, ki je usklajeval mnenja ocenjevalcev.

Na podlagi vpliva, kakovosti tehničnega koncepta, sestave konzorcija in utemeljenosti razporeditve virov je bilo za financiranje izbranih 18 podprojektov.


Statistični pregled po državah

Skupno je bilo oddanih 62 predlogov, ki so vključevali 119 organizacij iz 24 evropskih držav. Med 18 izbranimi podprojekti sodeluje 36 organizacij – od tega 20 MSP (kar predstavlja 56 % vseh sodelujočih organizacij) in 16 drugih organizacij iz 14 držav. Po številu izbranih projektov izstopata Nemčija in Italija.


Eden izmed ciljev razpisa FFplus je bil tudi razširiti geografsko pokritost MSP, usposobljenih za uporabo generativne umetne inteligence in HPC. V tem kontekstu je vključitev organizacij iz 14 evropskih držav v izbrane projekte jasen pokazatelj uspeha.


Izbrani podprojekti vključujejo udeležence iz naslednjih držav: Avstrija, Belgija, Češka, Estonija, Francija, Grčija, Nemčija, Italija, Litva, Poljska, Portugalska, Španija, Slovaška in Turčija.


Proračun in financiranje podprojektov

Skupni proračun za Odprti razpis 1 – tip 2 je znašal 4 milijone evrov. Vsak podprojekt v okviru FFplus je bil lahko sofinanciran v višini do 300.000 evrov za vse vključene partnerje. Skupna višina dodeljenega financiranja za 18 izbranih študij inovativnosti je presegla prvotni okvir in znaša 4,37 milijona evrov.


Sodelovanje malih in srednjih podjetij

V 18 izbranih podprojektih sodeluje 36 organizacij, med katerimi je 20 malih in srednjih podjetij (MSP), kar predstavlja 56 % vseh sodelujočih. To je ključnega pomena, saj je eden glavnih ciljev projekta FFplus prikazati poslovno vrednost uporabe generativne umetne inteligence prav za MSP.


Področja končnih uporabnikov

Vsak prijavljeni predlog v okviru Odprtega razpisa 1 – tip 2 je bil osredotočen na določen gospodarski sektor končnih uporabnikov, z namenom spodbujanja inovacij in ustvarjanja poslovne vrednosti v konkretni domeni.


Med vsemi prejetimi prijavami prevladujejo predlogi iz naslednjih sektorjev:

  • Zdravstvo, farmacija in življenjske znanosti ter informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) – skupaj 10 predlogov,

  • Javna uprava, finance in zaposlovanje – 7 predlogov,

  • Film, igre in mediji – 5 predlogov.


Med financiranimi podprojekti izstopajo sektorji zdravstva, farmacije, življenjskih znanosti in IKT, ki skupaj predstavljajo 8 izbranih projektov, od katerih so 4 prejeli financiranje. Sledi javna uprava s tremi financiranimi podprojekti.


Spodnji grafikon prikazuje razporeditev končnih uporabniških sektorjev med izbranimi podprojekti.


Tematska raznolikost izbranih študij inovacij

Izbrane študije inovacij pokrivajo širok spekter dejavnosti – od uporabe velikih jezikovnih modelov (LLM) za analizo geografskih podatkov do avtomatiziranega preverjanja računov za zavarovalnice. Projekti odražajo raznolikost pristopov in potencial uporabe generativne umetne inteligence v različnih sektorjih.


Računalniške discipline in tehnologije

Besedni oblaki ponazarjajo generativne tehnologije umetne inteligence, ki jih uporabljajo izbrani podprojekti. Čeprav se vsi osredotočajo na uporabo LLM, se med projekti razlikujejo konkretne tehnološke rešitve, kot so računalniški vid, prepoznavanje govora in druge oblike interakcije med podatki in modeli.

Poleg tega se študije inovacij posvečajo tudi specifičnim temam na področju umetne inteligence, kot so razlagljivost modelov, interpretabilnost rezultatov ter povečanje količine in kakovosti podatkov (data augmentation).


Trajanje in vpliv študij inovacij

Prva izmed izbranih študij inovacij se je pričela 1. januarja, vse pa bodo trajale po 10 mesecev. Ob uspešnem zaključku bo za vsak podprojekt pripravljena zgodba o uspehu, katere namen je navdihniti širšo industrijsko in poslovno skupnost na področju umetne inteligence.


Z zgledi konkretnih rešitev bodo te zgodbe spodbudile druge akterje k uporabi potenciala generativne umetne inteligence in zmogljivih računalniških sistemov (HPC) ter pokazale pot do uresničevanja poslovne vrednosti z inovacijami.


Seznam financiranih študij inovacij


Country of Coordinator

Innovation Study Title

Germany

Geo-Llama, the first LLM for Geographic Data

Spain

Generative Craniofacial Reconstruction as a Game-Changing Tool for Forensic Human Identification

France

AI for Local Authorities

Greece

A GenAI-based Tool for 3D Dosimetry from 2D Imaging for Preclinical Studies

Germany

LLM-based CAD Information Extraction

Estonia

ImagingGenesis

Greece

Generative AI-based Co-Pilot Supporting Citizen in Energy Transition by Leveraging the Benefits of HPC

Italy

Assisted Low-code Generation and Optimization

Italy

BankGPT is the Specialized LLM for Finance and Banking in Europe

Germany

Adaptive Prompt Routing and Hallucination Detection for Enhanced Multilingual Open-Source LLMs

Italy

Enhancing AI Transparency in Investment Management Using Large Language Models

Lithuania

Locally Deployable Enterprise Search and Q&A Solution

Portugal

AI-Powered Knowledge Graphs for Fact-Based Journalism

Germany

European Regulatory Compliance Copilot: An AI-Powered Solution for Real-Time Compliance Monitoring and Reporting

Germany

Multimodal Foundation Model for German Property Invoice Checking

Belgium

A Hybrid AI-Model for Resolving Molecular Structures Integrating Sequence and Cryo-Electron Microscopy Data

Turkey

On Device AI Assistant: Revolutionizing Real-Time API Interactions with Privacy-Preserving Intelligence

Slovakia

Foundation Model for Geospatial Analysis

Comments


bottom of page